Fox Valley scoreboard for Tuesday, March 10

 
Updated 3/10/2020 10:57 PM

Boys basketball

Tuesday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

Class 4A McHenry sectional

Cary-Grove 49, Huntley 46 (2OT)

Class 4A Addison Trail sectional

Lake Park 54, Geneva 45

Geneva -- McNeive 1 0-0 2, Valentine 2 3-3 8, Johnson 6 0-0 12, Preston 5 2-2 14, Fuzak 2 1-1 6, Mascari 0 0-0 0, Suger 1 0-0 3, Wrenn 0 0-0 0. Totals 17 6-6 45.

Lake Park -- Perry 5 3-6 13, Czaja 3 4-4 12, Sgarbossa 6 3-3 17, Harrington 2 0-0 4, Montiel 3 1-3 8, Myers 0 0-0 0. Totals 19 11-16 54.

Geneva 6 13 16 10 --45

Lake Park 9 14 16 15 --54

3-point baskets: G -- Preston 2, Valentine, Fuzak, Suger; LP -- Czaja, Sgarbossa, Montiel.

Fouled out: G -- McNeive.

Class 1A NIU supersectional

Aurora Christian 70, Indian Creek 43

Indian Creek -- Lampson 1 0-0 3, McNally 0 0-0 0, Gaston 2 3-5 7, Russell 8 3-5 21, Larsen 4 1-4 9, Phipps 0 0-0 0, Swanson 0 0-2 0, Stryker 0 0-0 0, Barton 1 0-1 2, McCoy 0 0-0 0, Smith 0 0-0 0, Houser 0 1-2 1. Totals 16 8-19 43.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Aurora Christian -- Cloyd 0 0-0 0, DenHartog 1 0-0 3, Meyers 0 0-0 0, Davis 5 0-0 10, Sisco 4 3-4 11, New 7 6-7 21, Woodfork 0 0-0 0, Kok , Walker 4 1-2 9, Watts 0 0-0 0, Olsen 6 1-3 16, Smoot 0 0-0 0, Ragatz 0 0-0 0. Totals 27 11-16 70.

Indian Creek 8 6 17 12 --43

Aurora Christian 13 21 17 19 --70

3-point baskets: IC -- Russell 2, Lampson; AC -- Olsen, New, Denhartog.

Fouled out: IC -- Larsen.

Girls track

Tuesday's results

FVC Indoor Conference Meet

team scores

1. Huntley 140.32, 2. Burlington Central 74, 3. McHenry 68.2, 4. Prairie Ridge 63.66, 5. Jacobs 54.2, 6. Cary-Grove 53.16, 7. Crystal Lake South 48, 8. Hampshire 33.32, 9. Dundee-Crown 28.7, 10. Crystal Lake Central 13.4.

Individual results

3200 relay: 1. Jacobs (Carpenter, Mason, Demma, Kania) 10:14.16, 2. Cary-Grove (Deischbourg, Saletnik, Williams, Blohm) 10:25.19, 3. Huntley (G.Allen, M.Allen, Mitchell, Burak) 10:34.28; 3200: 1. Wilk (Hunt) 11:35.95, 2. Burak (Hunt) 11:40.97, 3. Doherty (Jac) 11:50.14; 60 low hurdles: 1. Davis (Hunt) 8.86, 2. Only (Hunt) 9.21, 3. Barkocy (BC) 9.24; 60: 1. Johnson (Hunt) 8.05, 2. Sargent (Hunt) 8.05, 3. Stebbins (McH) 8.17;800: 1. M.Allen (Hunt) 2:32.34, 2. Moore (McH) 2:34.15, 3. Blohm (C-G) 2:34.47; 800 relay: 1. Huntley (Campanelli, Ozzauto, Jorgensen, Johnson) 1:50.31, 2. Burlington Central (Angvick, Gasparaitis, Stark, Bonds) 1:50.62, 3. McHenry (Stebbins, Vogt, Karasek, Stinger) 1:50.91; 400: 1. Barkocy (BC) 59.72, 2. Lydon (PR) 1:00.08, 3. Sargent (Hunt) 1:02.29; 1600: 1. Carpenter (Jac) 5:25.36, 2. Deischbourg (C-G) 5:26.28, 3. Kania (Jac) 5:26.43; 200: 1. Davis (Hunt) 27.76, 2. Morgan (CLS) 27.83, 3. Only (Hunt) 27.98; 1600 relay: 1. Burlington Central (Stark, Dowd, Pedone, Barkocy) 4:11.17, 2. McHenry (Stebbins, Stinger, Oeffling, Moore) 4:13.72, 3. Huntley (Sargent, Campanelli, Ozzauto, Belonax) 4:23.31; Long jump: 1. Vogt (McH) 5.26m, 2. Yelle (PR) 5.05m, 3. Ciezadlo (CLS) 4.91m; High jump: 1. Lydon (PR) 1.65m, 2. Ryzka (Hamp) 1.47m, 2. Evinger (Hamp) 1.47m, 2. Barklow (C-G) 1.47m, 2. Gregory (PR) 1.47m, 2. Tenuto (Hunt) 1.47m, 2. Busch (PR) 1.47m, 2. Mitchell (Hunt) 1.47m; Triple jump: 1. Ciezadlo (CLS) 11.06m, 2. Lydon (PR) 10.34m, 3. Ryzka (Hamp) 10.29m; Shotput: 1. Piskule (Hunt) 11.11m, 2. Turner (C-G) 10.97m, 3. Barnvos (Hunt) 10.94m; Pole vault: 1. Gasparaitis (BC) 3.36m, 2. Yelle (PR) 2.90m, 3. Neal (C-G) 2.59m.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Upcoming events

Today

Boys basketball

Class 4A McHenry sectional

Hononegah vs. St. Charles North, 7 p.m.

Class 4A Lockport sectional

West Aurora vs. East Aurora, 7 p.m.

Class 3A Rockford Boylan sectional

Boylan Catholic vs. Hampshire, 7 p.m.

Boys track

Hampshire, Marmion at Sycamore Indoor Track Invitational, 4:15 p.m.

ThursDAY, March 12

Boys track

South Elgin at Wheaton Warrenville South Quad, 4:30 p.m.

Girls track

Streamwood at Glenbard East Tri-Meet, 4:30 p.m.

FriDAY, March 13

Boys basketball

Class 4A Addison Trail sectional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A McHenry sectional

Championship game, 7 p.m.

Class 3A Rockford Boylan sectional

Championship game, 7 p.m.

Class 1A and 2A

State

Boys track

Geneva, Huntley, Marmion, South Elgin, St. Charles East, at Batavia's Distance Madness Invite, 4:30 p.m.

Geneva, Huntley, Kaneland, St. Charles East, West Aurora at Burlington Central's Rocket Indoor Boys Track Invite, 4:30 p.m.

West Aurora at Oswego's Thrower's Meet, 4:30 p.m.

Girls track

Bartlett, Rosary at Glenbard North's Bud Swanson Invite, 4:30 p.m.

Geneva, Huntley, South Elgin, St. Charles East at Batavia's Distance Madness, 4:30 p.m.

SaturDAY, March 14

Boys basketball

Class 1A and 2A

State

Boys track

Aurora Christian at Batavia Indoor meet, 9 a.m.

ACC, Hampshire at Byron Indoor Preview, 1 p.m.

Streamwood at Lockport Township East, 10 a.m.

Girls track

Aurora Christian at Batavia Indoor meet, 9 a.m.
ACC at Byron Indoor Preview, 8:15 a.m.

Cary-Grove, Geneva, Jacobs, Kaneland, St. Charles East at Burlington Central's Rocket Indoor Girls Track Invite, 9 a.m.

Dundee-Crown, West Aurora at Huntley Indoor Invite, 9 a.m.

Harvest Christian, South Elgin at Honoegah Invitational, 8 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.